1 Kasım 2016 Salı

Ekim 2016Algılanan Dünya, Merleau-Ponty'nin 1948'de yaptığı radyo konuşmalarından oluşuyor bu metinler. Bakış açısıyla, felsefik sorularıyla bilimin perspektifini tartışan ilginç bir sohbet olmuş. (En azından bize göre.) Algı konusuna değinilen kitabın fenomenoloji konu başlığıyla ilgilenenleri etkileyeceğini düşünüyorum. Altı çizilmiş yerler tekrar okunmalı ve biriyle tartışılmalı ki bu kitap bellekte kalıcı olsun. Ömer Aygün çevirmiş.

Ba, Birhan Keskin'in 2003-2005 arasında yazdığı şiirlerden oluşuyor. Kitapyurdu'nda birisi "Depresyon hırkası gibi kitap," diye yorum yazmış, katılmamak elde değil. 

Bazı Yazlar Uzaktan Geçer, ilk defa Murathan Mungan kitabı aldım. Övünmüyorum ya da ah'lanmıyorum, yanlış anlaşılmasın. "Sızım sızım aşksızım" diye başlayan şiiri yüzünden aldım bu kitabı, şiirleri beni çok tatmin etmedi. 
Buzda Yürüyüş, malûmunuz, Jaguar'ın bastığı birçok kitabı kitaplığa eklemeye çalışıyoruz, her ne kadar filmlerini izlemesem de "okumayı" seven biri olarak film yönetmeni Werner Herzog'un bu yürüyüş seyahatini edinmek istedim. Nasıl bir metin: Yazar, elinde kamera varmış gibi geçtiği kasabaları bize anlatıyor. Ali Bolcakan çevirmiş, güzel bir metin. 

Görünüre Dair Küçük Bir Teoriye Doğru Adımlar, fazlasıyla uzun bir kitap ismi. Sırf John Berger'in kısa bir metni ve Bülent Somay çevirisi diye aldım. Bilirsiniz, Berger eski bir ressam. Bu metin de "Resim yapmak neye cevap verir, neyin ihtiyacıdır?" gibi sorulara cevap olsun diye yazılmış sanırım. Berger'i okumak her zaman zevklidir. 

Hani, üstat Aruoba'ya diyecek söz mü var? Bütün kitaplarını sabırla toplamak, raflardan indirip sabırla okumak lazım. 
Hızlandıkça Azalıyorum, bu kitabı yaklaşık iki yıl kadar önce üç farklı kitapçıda gide-gele okumuştum. O zamanlar kitap almamaya çalışan bir işsizdim. Neyse. Kitabın tadını tam yaşayamadığım için sonunda kitabı aldım ve doyasıya okudum. Zaten ülkemizde Nordik yazar tutkunları da baş gösterdi. Onlardan biri de ben olabilirim. Çok iyi bir metin, zekici düşünülmüş cümleler var içinde. Deniz Canefe çevirmiş. 

İstanbul'dan Gelen Telefon, üniversite yıllarımda Blue Jean, Headbang, Yüxexes, ZOR ve bir dönem çıkan Rolling Stone, Billboard gibi müzik yayınlarını takip etmiştim. Birkaç yerde Roll'u görsem de hiç almamıştım. Şimdi çok pişmanım. Bu kitap da, Roll'de yayımlanan bir telefon söyleşisinden oluşuyor ve söyleşiyi yapan Yücel Göktürk aynı zamanda müzik de dinletiyor karşı tarafa. Telefonun diğer ucunda az önce sözünü ettiğimiz John Berger olunca ortaya düşündüren ve sorgulatan bir metin çıkıyor. Yasemin Akbaş ve Yücek Göktürk çevirmiş. İlginç bir okuma deneyimi. 

Teori ve Pratik Üzerine, Metis'in diyaloglar serisinden yanılmıyorsam şu ana kadar dört kitap çıktı. Dördünü de aldım bu ay. Bu, okuduğum ikinci kitaptı. Adorno ile Horkheimer 1956 baharında üç hafta boyunca bir tartışma yaptılar ve bu tartışmayı Komünist Manifesto’nun güncel bir versiyonunu üretme niyetiyle teybe kaydettiler. Bu kitap da kaydedilen bu tartışmanın yazıya dökülmüş hâlidir. Yer yer harareti yükselen bir tartışma, Horkheimer'ın Adorno'ya açıkça saldırdığını düşündüğüm kısımlar çok ilgimi çekti. Aynı zamanda Adorno'nun uysallığı da. Orhan Kılıç çevirmiş. Hiç yorum yok:

Yorum Gönder